Jakich formalności trzeba dopełnić przy kasacji pojazdu?
- Szczegóły
Wielu właścicieli pojazdów, których naprawa przekracza wartość samochodu, stan nie pozwala na dalszą eksploatację lub uległy wypadkowi, decyduje się na kasację. Jest to legalne, nieskomplikowane i opłacalne rozwiązanie. Jednak zarówno przed oddaniem do auto złomu, jak i po wykonaniu kasacji, należy liczyć się z kilkoma formalnościami. Jakie dokumenty trzeba skompletować? Gdzie udać się w celu dokonania kasacji samochodu? Co należy zrobić po zezłomowaniu pojazdu?
Kiedy warto zdecydować się na kasację pojazdu?
Zezłomować można niemal każdy pojazd, niezależnie od jego stanu. Może być to wieloletni samochód, którego dalsza eksploatacja może stwarzać zagrożenie, ale też całkiem nowy. Najważniejszą kwestią jest zlecenie kasacji przez właściciela pojazdu lub osobę do tego upoważnioną. Złomowanie to najbardziej opłacalna opcja w przypadku samochodów powypadkowych ze szkodą całkowitą. Taki pojazd nie nadaje się do naprawy, a tym bardziej dalszego użytkowania. Jeżdżenie starym, wyeksploatowanym samochodem w złym stanie technicznym, również jest niebezpiecznie i może mieć przykre konsekwencje. Do tego ubezpieczenie dla wieloletnich pojazdów jest droższe. Lepiej zdecydować się na zakup nowszego samochodu, a poprzedni oddać do kasacji.
Jakie dokumenty należy zgromadzić, żeby dokonać kasacji pojazdu?
Każda Stacja Demontażu Pojazdów, która posiada pozwolenie na działalność od Marszałka Wojewódzkiego, będzie wymagać kilku dokumentów przed wykonaniem kasacji pojazdu. Podstawowym jest dokument tożsamości osoby, która oddaje samochód do złomowania. Właściciel pojazdu powinien pokazać potwierdzenie, że jest on jego własnością. Może to być umowa kupna- sprzedaży lub faktura. Jeżeli osoba oddająca samochód nie jest jego właścicielem, powinien okazać upoważnienie do wydania auta. Równie ważne są dokumenty pojazdu. Niezbędny jest dowód rejestracyjny lub zaświadczenie z wydziału komunikacji, jeżeli dowód uległ zniszczeniu, zaginął lub został zatrzymany przez policję. Kasację może usprawnić też karta pojazdu, jeśli została wydana dla pojazdu.
Jakich trzeba dopełnić formalności po wykonaniu kasacji pojazdu?
Po złomowaniu Stacja Demontażu Pojazdów ma obowiązek przedłożyć trzy egzemplarze dokumentu, który potwierdza kasację samochodu. Jeden z nich pozostaje w auto złomie, drugi trafia do właściciela, a trzeci należy złożyć we właściwym Wydziale Komunikacji. Na wyrejestrowanie pojazdu właściciel ma trzydzieści dni. Oprócz zaświadczenia od złomowiska potrzebny będzie też dowód rejestracyjny, dokument tożsamości i potwierdzenie polisy OC. Należy też przynieść tablice rejestracyjne zezłomowanego pojazdu. O kasacji pojazdu trzeba również powiadomić firmę ubezpieczeniową, w celu odzyskania nadpłaconej składki za okres od wykonania demontażu auta do końca trwania umowy.