Czy każde auto można oddać na złom?
- Szczegóły
Złomowanie pojazdu rozważa wiele osób, których samochody nie nadają się do dalszego użytkowania. Ostatecznie jednak nie każdy się na to decyduje. Często pojawia się pytanie, „czy każdy samochód można oddać na złom?”. Mówiąc ogólnie, można zezłomować prawie każdy pojazd. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy jest to opłacalne rozwiązanie i z jakimi formalnościami będzie się to wiązało. Należy też zapoznać się z zasadami lokalnych auto złomów i rozeznać się, czy przyjmą one konkretny pojazd.
Kiedy oddanie pojazdu na złom jest opłacalne?
Do złomowania można oddać pojazdy fabrycznie nowe w nienagannym stanie. Jednak takie działanie jest nieopłacalne dla właściciela samochodu i nikt się na to nie decyduje. Zdecydowanie częściej na złomowanie pojazdu decydują się posiadacze aut powypadkowych, starych i wyeksploatowanych. Szczególnie jest to dobre rozwiązanie, jeżeli nie ma się czasu na szukanie ewentualnych kupców. Należy też mieć na uwadze, że samodzielny demontaż auta jest nielegalny. Dlatego, jeżeli pojazd nie nadaje się do jazdy lub jest w takim stanie, że mógłby stwarzać zagrożenie na drodze, należy skontaktować się z okoliczną Stacją Demontażu Pojazdów i dokonać jego kasacji. W niektórych przypadkach możliwe jest odzyskanie i sprzedaż danych auto części.
Czy można oddać samochód, który nie ma dowodu rejestracyjnego?
Dowód rejestracyjny to jeden z dokumentów, który jest wymagany, żeby pojazd móc oddać do złomowiska. Niekiedy jednak dojdzie do zaginięcia, zniszczenia lub zatrzymania go. Taka sytuacja nie jest przeszkodą na drodze do zezłomowania samochodu. Proces uzyskania niezbędnych dokumentów nie jest skomplikowany. Właściciel pojazdu w pierwszej kolejności powinien udać się na policję, żeby uzyskać zaświadczenie o kradzieży, zatrzymaniu lub zniszczeniu dowodu rejestracyjnego. A następnie z tym dokumentem, należy iść do Wydziału Komunikacji i otrzymać „Poświadczenie Dowodu Rejestracyjnego”. To poświadczenie zezwala na legalne zezłomowanie pojazdu bez właściwego dokumentu.
Kiedy nie można oddać samochodu do złomowania?
Jedyną sytuacją, kiedy nie można oddać samochodu na złom, jest brak zgody właściciela na złomowanie pojazdu. Popularnym mitem na temat auto złomów było przyjmowanie przez nie samochodów kradzionych. Jednak wymogi dotyczące okazania dokumentów obalają ten mit. Właściciel nie musi być obecny przy złomowaniu samochodu. Jednak musi wydać osobie oddającej pojazd pisemną zgodę. Jest ona też niezbędna, jeżeli właścicieli samochodu jest więcej, a nie wszyscy mają możliwość stawić się podczas złomowania auta. Wątpliwości też wzbudza oddawanie pojazdów niekompletnych. Samochód przeznaczony do złomowania, powinien mieć przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. W innym przypadku cena złomu może zostać obniżona.