Co wpływa na wycenę samochodu oddawanego na złom?
- Szczegóły
Samochód powypadkowy? Wieloletni? Zużyty? Z uszkodzonymi podzespołami? Prawdopodobnie w każdym z tych przypadków naprawa lub sprzedaż pojazdu nie będzie się opłacać. W takim przypadku właściciel z reguły postanawia oddać samochód do kasacji. Jest to legalne i ekologiczne rozwiązanie. Niektórzy zastanawiają się, czy będzie to dla nich opłacalne. Wpływ na wycenę pojazdu ma wiele czynników, ale podstawą jest jego masa, stan techniczny i wyposażenie.
Jakie pojazdy są przyjmowane do skupów?
Do zezłomowania można oddać samochód każdej marki, modelu i w stanie technicznym od nowego do całkowicie uszkodzonego. Najczęściej na oddanie pojazdów na złom decydują się osoby, które posiadają auta wieloletnie, mocno zużyte lub z uszkodzonymi podzespołami, a ich stan może je wykluczać z ruchu drogowego. Ale też takie, których samochody uległy uszkodzeniom, a ich naprawa niesie ze sobą zbyt wysokie koszty. Niektórzy rozważają w takim przypadku rozebranie auta na części. W takim wypadku, należy też pamiętać, że samodzielny demontaż pojazdu jest nie tylko nielegalny, ale też niebezpieczny dla człowieka i środowiska. Najlepszym wyborem jest oddanie samochodu do skupu pojazdów przeznaczonych na złom.
Kryteria wyceny samochodu przeznaczonego na złom
Każdy auto złom ma inne zasady i kryteria wyceny pojazdu przeznaczonego do kasacji. Zazwyczaj zaczyna się ją od ogólnych oględzin samochodu i oceny jego stanu technicznego. Następnie bardzo ważna jest jego waga. W takim przypadku cenę za kilogram złomu mnoży się przez wagę pojazdu przeznaczonego do kasacji. Dopuszczalna jest też wycena przez rozpatrzenie poszczególnych danych samochodu, takich jak: marka, model, rok produkcji, czy stan techniczny. Do tego jest możliwość pozyskania sprawnych części z pojazdu. Dlatego właściciele samochodów popularnych marek, w których zachowały się niektóre podzespoły, mają możliwość zarobić więcej na sprzedaży auta do skupu. Wiele zależy od obecnego zapotrzebowania na dane części pojazdów. Dodatkowo na cenę może wpłynąć też konieczność przetransportowania samochodu do auto złomu.
O czym należy pamiętać, oddając auto na złom?
Jeśli właściciel decyduje się na kasację samochodu, musi pamiętać o skompletowaniu kilku dokumentów, takich jak: dowód tożsamości, dowód rejestracyjny lub jego poświadczenie i umowa kupna- sprzedaży, jeżeli samochód nie został jeszcze zarejestrowany. Po dokonaniu transakcji, należy wyrejestrować pojazd. W tym celu trzeba udać się do właściwego Wydziału Komunikacji w ciągu trzydziestu dni od kasacji samochodu, mając ze sobą zaświadczenie od punktu auto złomu. Drugą ważną czynnością, którą należy wykonać po zezłomowaniu pojazdu, jest zgłoszenie tego faktu do firmy ubezpieczeniowej. Dzięki temu można odzyskać część kwoty za niewykorzystany okres trwania umowy ubezpieczenia OC.